Як стати шукачем скарбів

Як стати шукачем скарбів

У цій статті ми розповімо, як стати шукачем скарбів, навіть якщо у вас немає досвіду, і при цьому залишитися у рамках закону. Коли хтось упускає слівце "шукач" скарбів, в уяві малюється образ мускулистого чоловіка, одягненого в пошарпаний дорожній костюм. Обличчя його неодмінно прожарене Сонцем і обвітрене штормами і ураганами. Стоптані черевики прокрокували незліченну кількість кілометрів. А із заплічного мішка чується таємничий дзвін скарбів. Якщо голову дослідника прикрасити капелюхом, а в руку вкласти хлист, ми побачимо великого і неповторного Індіану Джонса, мабуть, одного з найвідоміших мисливців за скарбами. Залишається лише знайти відповідь на питання "Як стати шукачем" скарбів? і вирушати за багатством.

Що таке клад?

Клад - це не лише монети, але і будь-який предмет, схований хазяями. За часів смути люди намагалися зберегти будь-яку придатну в господарстві річ. Так з'явилися побутові клади. Неймовірно популярні вони і до цього дня. Із закінченням сезону на садових ділянках багато садовласників не відвезли посуд і дрібний інструмент додому, а приховують його на городі. Епохи битв і воєн породили реліквийні клади. Це, приміром, схований прапор військової частини, що опинилася в оточенні.

Згідно із статутом - військова частина, що втратила бойовий прапор, підлягає розформуванню. Схожі з ними ситуаційні клади. Якщо як приклад брати клад військового часу, то згадаємо сховані архіви з документами. Також до таких кладів відносяться схрони з нагородами і особистими речами бійців, що йдуть в розвідку.

До речі, піратські і розбійницькі клади теж частенько саме ситуаційні, коли скарби приховували тимчасово, згодом сподіваючись підшукати надійніше місце. Найбільш численний і різнорідний клас кладів - ціннісні. Нині багато з них втратили цінність, яку колись представляли.

Досі старі будинки приховують пачки купюр, що вийшли із обороту. Цінність інших речей переходить з грошовою складовою на історичну (приміром, клад з кольорових намистин, виготовлених на острові Мурано в часи, коли рецептом надавати склу колір володіли лише майстри цього острову).

А ось дбайливо укриту в глиняних горщиках сіль, приховану в епоху соляних бунтів, зараз навряд чи визнають кладом. Підвид ціннісного кладу, цікавий колекціонерам, - ощадні. Це горщик із золотими монетами або прикрасами. Його власник по суті відкривав вклад "до запитання" в затишному місці, але іноді затребувати не устигав. Сюди варто додати і культові клади. Знаменита Зарни-Ань - Золота Баба є відомим прикладом такого кладу, не знайденого досі. Де ховаються клади?

"- Де ж ритимемо? - запитав Гек.
- О, скрізь спробуємо.
- Та хіба скрізь зарито?
- Ну, немає. Зарито в особливих місцях, Гек, - іноді на островах, іноді в скриньках, що погнили, під краєм сука старого усохлого дерева, якраз там, де тінь падає опівночі, а найчастіше у будинках, де водяться привиди".

(с) Марк Твен "Пригоди Тома Сойєра"

Вивчаємо першоджерела

Без досвіду вирушати за кладом - тільки марно втрачати час. Робота по пошуку скарбів починається задовго до виходу на його здобич. Потрібно терпляче вивчити карту місцевості, вишукуючи покинуті села або зниклі древні поселення. Справжній шукач скарбів приведе переконливий список локацій, де за прикметами можуть ховатися клади. Благодатним місцем вважаються старі будинки, що пережили часи лих або воєн. Чим старше їх вік і чим значніше минула велич, тим вище шанс, що там приховане щось цінне. І ми навіть не зачепили таку групу кладів, як скарби затонулих кораблів.

Інструменти шукача скарбів

Упродовж багатьох віків основним інструментом витягання скарбів залишається лопата. До її вибору підходимо уважно. Фахівці радять: "Ручка лопати має бути досить міцною, виготовленою з берези, завтовшки у коліна 40 міліметрів, руків'я 35 міліметрів і мати спеціальне руків'я, що полегшує поводження з лопатою. Велике значення має і довжина ручки. При короткій ручці доводиться витрачати значно більше зусиль, чим при довгій. Крім того, при короткій ручці тулуб нагинається куди нижче, ніж при довгій" .

Життя шукача скарбів стало куди легше з появою металошукачів. Тому при пошуці монет, медалей і інших виробів з металу, цей інструмент незамінний. Краще, якщо металошукач легкий і непримітний. Тому що якщо на очах у народу відправитися в ліс не з кошиком, а з металошукачем, то успіх цієї експедиції доведеться ділити на усю округу. У місцях, де кам'янистий грунт, земляні роботи дуже полегшить кирка. Згодиться і металевий щуп. Для просіювання землі, коли скарб з'являється у вигляді розсипу благородних металів, нам допоможе сито або решето. Компас теж не завадить, оскільки навігатори працюють далеко не скрізь.

Клад і закон - як не опинитись по різну сторону барикади

Згідно з україеським законодавством клад - це "зариті в землі або приховані іншим способом гроші або цінні предмети" . Сюди потрапляють ювелірні вироби з благородних металів, коштовні камені і інше, представляюче матеріальну цінність. Предмети історичної цінності (документи, рукописи, той же полковий прапор) кладом за законодавством не є. Додаткова умова: кладом можуть вважатися тільки речі, "власник яких не може бути встановлений або в силу закону втратив на них право" . Знайдене на пляжі кільце або поодинока монета - це не клад, оскільки не виконується умова "приховані", тобто навмисно сховані речі.

Слід ознайомитися, чи не ведете ви розкопки на території археологічних пам'ятників. На щастя, усі вони занесені в Єдиний державний реєстр об'єктів культурної спадщини. Чорні копачі (чорні археологи) - це шукачі скарбів, що займаються пошуком п встановлені законодавства норми. Дуже часто заради одного цінного артефакту вони безповоротно гублять безліч інших предметів, що не несуть матеріальної вигоди, але безцінних з точки зору археології. Приклади таких копачів - велика історія розграбування Єгипетських пірамід. Дуже часто історики, що дбайливо розкривали поховання фараонів, виявляли лише сліди минулого скарбу.

Земля розлучається із скарбами

В Україні передбачена кримінальна відповідальність за привласнення знайденого або такого, що випадково опинилося біля винного чужого майна. Стаття 140 Цивільного кодексу України визначає: "Привласнення знайденого майна, яке має важливу історичну, наукову, художню або культурну цінність, а також кладу, - карається штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців" .

←  Найлегший металошукач Чи потрібен пінпоінтер для пошуку?  →
Оставить комментарий

Пока нет комментариев.

captcha